ورود به فروشگاه بُلج

نام :

نام خانوادگی :

ایمیل :

مقالات برگزیده

ورود به حساب کاربری

خانه دکوراسیون داخلی خانه طراحی داخلی با معماری داخلی چه تفاوتی دارد؟

طراحی داخلی با معماری داخلی چه تفاوتی دارد؟

تخمین زمان مطالعه

8دقیقه
یکشنبه 11 آبان 1399

تخمین زمان مطالعه

  8  دقیقه

اگر به تازگی می خواهید وارد فرآیند بازسازی و تغییر دکوراسیون منزل شوید، بارها نام طراح داخلی و معمار داخلی را در جستجوهای خود شنیده اید. بسیاری از افراد تصور می کنند هر دوی این کلمات از یک جنس هستند و کاربردی مشابه دارند. در حالیکه اگر به طور تخصصی با مفهوم طراح و معمار داخلی آشنا شوید، حتما نظرتان تغییر می کند. 

با شناخت هر کدام از این تخصص ها می توانید در دوراهی انتخاب طراح داخلی یا معمار داخلی، قدمی هوشمندانه، به صرفه و کارآمد بردارید. با ما در این مطلب از مجله بلج همراه شوید تا تفاوت های اساسی این دو حرفه تخصصی در حوزه دکوراسیون داخلی منزل را به شما بگوییم.


طراحی داخلی چیست؟

اگر از شما بپسرند که طراحی داخلی چیست و چه کسی را طراح داخلی می دانید، حتما ابتدا تصویر فردی با تخصص چیدمان منزل در ذهن شما بیدار می شود. اما باید بگوییم که این هرگز تعریف درستی از طراح داخلی نیست. طراحی داخلی عبارتی است که از آن به عنوان هنر چیدمان یاد می شود. از نظر تخصصی، طراحی داخلی همان فرایند معماری داخلی است و کمتر با چیدمان داخلی و جزئیات ساختمان در ارتباط است. در این صورت چیدمان داخلی چه فرایندی دارد و علم چیدمان جزئیات در ساختمان به چه نامی شناخته می شود؟

دکوراسیون داخلی، علم چیدمان فضاهای مختلف منزل


طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، دوقلوهای ناهمسان رشته معماری

یکی از اشتباهات رایج میان مردم و حتی بسیاری از پیمانکاران این است که طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را هم مفهوم می دانند. هر دو این مفاهیم پر تکرار، از زیر شاخه های معماری هستند؛ اما در حقیقت طراحی داخلی کلی تر است و می توان آن را مشابه معماری داخلی به حساب آورد. 
دکوراسیون داخلی فرایندی هنری است که با کمک آن، چیدمان فضا با استفاده از عناصر و جزئیات متفاوت به یک فضای هماهنگ، زیبا و دلخواه مشتری تبدیل می شود. یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، این است که یک دکوراتور داخلی نمی تواند بدون علم دانشگاهی کار حرفه ای یک طراح معماری داخلی را انجام دهد.

برای مثال می توانید از یک دکوراتور داخلی انتظار داشته باشید که درباره چیدمان سرویس خواب اتاق یا نحوه نورپردازی نشیمن به شما مشاوره دهد؛ اما درباره جابجایی اتاق یا ایجاد یک راهرو بعد از ورودی، متخصصان معماری داخلی صلاحیت بیشتری برای پاسخگویی خواهند داشت.

دکوراتور داخلی وظیفه انتخاب رنگ و جنس لوازم را به عهده دارد


سبک شناسی، از مهم ترین اصول دکوراسیون داخلی

بخش زیادی از فرایند دکوراسیون داخلی بر اساس اصول و قواعد کلی ساخته می شود. اولین قدم در کار دکوراسیون داخلی، شناخت سبک های متفاوت دکوراسیون داخلی است. یک دکوراتور داخلی پیش از هرچیز باید توانایی انتخاب بهترین و کارآمدترین استایل برای هر فضا را داشته باشد. برای مثال می تواند تشخیص دهد که برای خانه هایی با پنجره های بلند و نورگیر مناسب، سبک های روشن و پر از رنگی مانند سبک اسکاندیناوی مناسب است. 

از طرفی شناخت فضاهای مختلف و استفاده از کنج ها با قرار دادن لوازم کارآمد، یکی از اصولی اساسی در دکوراسیون داخلی است. به این معنی که یک دکوراتور داخلی می تواند با پیشنهاد خرید میز کنسول مناسب برای فضای نشیمن، نمای کلی چیدمان را به طور کلی دگرگون کند.


مراحل طراحی دکوراسیون داخلی از چه زمانی آغاز می شود؟

طراحی داخلی درست بعد از معماری داخلی آغاز می شود. در این فرایند، دکوراتور داخلی می تواند درباره موضوعاتی مانند رنگ دیوار، جنس کابینت، جای گذاری شومینه در اتاق نشیمن، انتخاب سنگ کف یا همه موضوعاتی که از خانه شکل بهتری می سازد، نظراتی را مطرح کند.

بعد از عبور از مرحله اولیه دکوراسیون داخلی، نوبت به انتخاب سبک چیدمان، رنگ های مورد استفاده و حتی خرید جزئیات دکوراتیو مانند صندلی راک است. 

نقشه چیدمان نهایی خانه در طراحی دکوراسیون داخلی


معماری داخلی و هرچه باید از آن بدانید

معماری داخلی حلقه ای است که معماری را به دکوراسیون داخلی متصل می کند. در حقیقت پلی است که با کمک آن می توان میان دو مرحله معماری ساختمان و دکوراسیون داخلی، ارتباطی معنادار و کارآمد ایجاد کرد. 

معمار داخلی با پلان و نقشه سروکار دارد و می تواند اصلی ترین فضاهای خانه را در طراحی مرزبندی کند. شاخه معماری داخلی، نکات و ظرافت هایی دارد که برای انجام یک کار اصولی باید به آن ها توجه کرد.


توجه به فضاسازی از مهم ترین نکات معماری داخلی 

معماری داخلی دانشی است که علاوه بر در نظر گرفتن ظرافت های هنری، جنبه های فنی ساختمان را نیز در برمی گیرد. به همین دلیل یک معمار داخلی برای ایجاد یک نقشه اصولی، باید از جزئیات فنی مانند سیستم تهویه، لوله کشی، نورگیر و هرعاملی که به بهتر شدن فضا کمک می کند آگاه باشد.

تنها نکته ای که در این شاخه معماری کمتر به آن توجه می شود، چیدمان لوازم و جزئیات است. به این معنی که چیدمان فضای مناسب خانه و جایگاه میز تحریر در اتاق خواب کمتر در لیست وظایف معمار داخلی قرار می گیرند.

از طرفی فضاسازی را مهم ترین نکته در معماری داخلی می دانند. تشخیص نحوه قرار گرفتن اتاق ها و فاصله آن ها از سرویس بهداشتی، فضاسازی اناق نشیمن و مجاورت با پنجره های نورگیر و معماری ورودی بعضی از نکاتی هستند که در طراحی فضای یک خانه مورد توجه قرار می گیرند. 

معمار داخلی وظیفه طراحی نقشه نهایی فضای آپارتمان را به عهده دارد


معمار داخلی از چه زمانی شروع به کار می کند؟

معماری داخلی همگام با معماری ساختمان شروع به کار می کند. این شاخه از معماری به دلیل تاثیرگذاری در چینش پلان ها، پیش از شروع فضاسازی انجام می شود و در نتیجه می توان آن را یکی از اولین قدم ها در ساخت یا بازسازی خانه به حساب آورد. 

معماری داخلی کمی جامع تر و پایه ای تر از طراحی داخلی است؛ به همین دلیل هم ساختار اصلی نقشه خانه را می سازد و هم می تواند بر انتخاب جزئیات لوازم خانه تاثیرگذار باشد. 

طراحی دکوراسیون از زیرشاخه های اصلی معماری داخلی است​​​​​​​


معمار داخلی یا دکوراتور داخلی؛ کدام انتخاب برای شما مناسب است؟

پیش از اینکه برای تغییر فضای زندگی خود زمان و هزینه صرف کنید، لازم است نیاز خود را شناسایی کنید. انتظارات خود را لیست کنید و تغییرات دلخواه خود را مو به مو بررسی کنید. 

تصور غلط و رایجی که در شروع کار تغییر دکوراسیون وجود دارد، این است که معمار داخلی متخصص تر است و باید کار طراحی را تماما به او سپرد. اما در حقیقت یک دکوراتور داخلی برای چیدمان و تغییرات داخل ساختمان انتخاب مناسب تری برای شما است.

از این که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید از شما سپاس گذاریم. امیدواریم این مطلب از مجله اینترنتی بلج برای شما مفید باشد

بیشتر

ورود به فروشگاه

0
تگ ها:

درباره نویسنده

محمد محمدی

محمد محمدی هستم، حدود شش سال قبل از رشته ی IT فارق التحصیل شدم. با بحث شیرین تولید محتوا در دوران داشنجویی آشنا شدم. یکی از موضوعاتی که درباره آن مطالعه ی آزاد زیادی داشتم در ضمینه دکوراسیون داخلی بود و همین علاقه ی من باعث شد تا بتونم یکی از اعضای خانواده بزرگ بلج باشم. در ضمینه دکوراسیون داخلی سال هاست که مشغول فعالیت هستم و امید وارم بتونم اطلاعاتم رو در اختیار کسانی که در این ضمینه فعالیت دارند قرار بدم.

نظر شما

نظرات کاربران